רצח רבין והשפעתו (11/2013)

לפני 20 שנה נרצח יצחק רבין ראש ממשלת ישראל דאז. סיבת הרצח: ירי. הנאשם: יגאל עמיר.  יצחק רבין נולד ב: א’ באדר תרפ”ב.

האמנם?

ניתוח היום מראה שאדם זה נולד בראש חודש, א’ באדר, נולד עם אדרת –רפ-ב (השנה). רפ = דהיינו גג, גג של ב = בית, גג הבית. א’ (הראש) לבוש אדרת (כמלך) ומיועד להיות גג של בית, ראש הבית, ראש הצבא, ראש המדינה.
יחד עם זאת נולד בפרשת תרומה וכך התבשר יעודו, להעניק תרומה במפעליו למען העם – ואמנם כך עשה דרך היסטוריה ארוכה של מלחמות, מבצעים, כהונות שונות שהעניקו לו לא מעט עיטורים, סמלים, תגים ותשבוחות. אז מה היה הקש ששבר את גב הגמל? או יותר נכון, מה היתה הסיבה לשאוף לחיסול אדם נאצל כמותו?

ההיסטוריה מגלה שכאשר עלו הסכמי אוסלו לתודאת הציבור, נקרע העם לשניים. פילוג אידיאולוגי ודתי, השמאל לא הבין את הימין וההפך, אנדרלמוסיה שהתגלתה כתוצאה של הליך שהגיע לעם לא מוכן, לא מודע, מבולבל וחושש מאד לעתידו. הפגנות רבות פרצו מאז חתימת ההסכם שאגב נחתמה בשנת תשנ”ג (שנה עם גורל מנהיגות) ובחודש אלול שיש הרואים בו ראשי תיבות ל: אני ודודי ודודי לי – שיכול להיות סימן טוב לשלום.

אך העם לא היה מוכן. בדיעבד רואים אנו היום שאולי הסכמי אוסלו היו רעיון טוב, אך טוב לאילו שעסקו בניסוח ההסכמים ולא זכרו להנהיג את העדר יחד איתם, הרועה הלך קדימה ולא הביט אחורה לעבר העדר. העדר עצמו היה עד למנהיג שבקש להשליט שלום עם הזאב, אותו זאב שטרף שנים טלאים וכבשות (כך בעברית נכונה) כעת יושב בהסדר למשא ומתן עם הרועה!

העם (לפחות חציו) זעק לגאולה, ולא סתם גאולה, גאולה שלמה!
ההפגנות המשיכו. העגלה שסחבה את גל החששות כבדה מאד מלחץ העמיר עליה. מישהו היה צריך לגאול את עמו.

אז הנה לפניכם הרמז שכולו לקוח מהחיים – ביקשו גאולה שלמה? קיבלו. ביקשו הקלה מלחץ העמיר? קיבלו. ביקשו גואל לעם? קיבלו. איך? הנה:
יגאל עמיר – יגאל עמי (במשפט סיפר שראה את עצמו מציל את העם מהגורל העגום שבקש רבין להנחית על העם). לחץ העמיר כשמו. ואיפה הגאולה השלמה? הורי יגאל עמיר שמם: גאולה ושלמה עמיר.

וכיצד רואה התורה את הרצח?

בפרשת לך לך, אותה פרשה שחלה באותו שבוע בו נרצח רבין, מסופר על הברית בין הבתרים. מיד לאחר מכן כתוב: ”ויהי השמש באה ועלטה היה והנה תנור עשן ולפיד אש אשר עבר בין הגזרים האלה”…
”ויהי השמש באה ועלטה היה…” = החשכה ירדה על הארץ. ”והנה תנור עשן ו…” חותכת את הפסוק שוב: ”והנה תנו רעשנו…”. כן, באותו ערב הושר השיר שנעשה הסמל של הערב: תנו לשמש לעלות… הזכה שבתפילות אותנו לא תחזיר, מי אשר כבה נרו ובעפר נטמן, בכי מר לא יעירו לא יחזירו לכאן..
”רעשנו” – היתה הפגנה, עצרת. ”תנו” השיר שהושר.

”ולפיד אש אשר עבר בין הגזרים…” חותכת את הפסוק שוב: ולפיד אש אש רע ברבין ה’ גזר”.. שני כדורים רצחו את רבין וכך נגזר לו מלמעלה.
אגב, אותו יום, י’ב חשוון תשנ’ו מגיע בגורל ”תשנו” מלשון ציווי לשנות, י’ (ה’) בחשוון = בחשבון, ה’ מבצע חשבון.

לסיום, רבין אמנם נהרג משני כדורים, אך ישנם עדויות רבות שמראות צל גדול של ספק שהיה זה כתוצאה מהירי לעיני כל שביצע יגאל עמיר ויותר מצביעים על חיסול חשבונות שבוצע בתוך הרכב בעת הנסיעה לבית חולים. האנשים שסבבו את יגאל עמיר ואת יצחק רבין באותו ערב מעלים סימני שאלה רבים, ובתוך הקריאה שלי של גורלות בשמות, קשה לי לסמוך על עדותו של המראיין הבולט ביותר באותו ערב העצרת, העונה לשם: מורדי ישראל, או הנהג הפרטי של המנוח: מנחם דמתי (שני פירושים: מנחם לא אמיתי, דומה, דמיתי למנחם, או מן חמדתי = קשר שמבוסס על חמדנות). הצלם שהנציח באופן מקרי בספק את הרצח לפרטיו – רוני קמפלר שימו לב להופעת ה”ניקם” בלב השם, ועוד.

יגאל עמיר ביקש לגאול את עמו מגורל קשה, מכאן השם יגאל עמיר. האות ריש הסופית ע”פ הקבלה יכולה להשפיע על האדם בשתי אופנים: להיות הראש או להיות הרש. ההבדל הוא לכאורה קטן אך התוצאות הן הרות גורל שבמקרה הזה הפך להרס האדם. יגאל נולד בשבוע שפרשתו היתה ”אמור”, בשנה שנקראה תש”ל, אך סרב לאמר (”אמור”) את מילות החרטה שיכלו להקל על עונשו ובכל להשיל (תש”ל) מעליו הרבה מהנטל.

מי יתן ויום אחד האמת והצדק יצאו לאור.

 לחזרה לעמוד המאמרים לחץ כאן.